AZ ISKOLA IMAGÉNEK ÉPÍTÉSE PROJEKTEK ÁLTAL
Az iskola vezetősége olyan reklámtervet kell kidolgozzon és frissítsen, amely kiemeli az intézmény szerepét a diákok tudományos, szociális, érzelmi, esztétikai és testi fejlődésében. Az intézményről kialakított kép fontos és mérhető eredményekkel egészül ki, mint a végzősök száma, diákok eredményei, végzettek munkaerőpiacon való elhelyezkedése, egyetemekre való bejutás.
Az iskola imagét a minőségi oktatás, az egyénre szabott tanítás, az oktatási ajánlathoz való hozzáférhetőség, a diszkrimináció kiszűrése, az órákon kívüli tevékenységek jelenléte emelik.
A legtöbb tanintézmény esetében prioritást élvez az esélyegyenlőség és a minőségi oktatás nyújtása. Ez alól nem kivétel a Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum sem.
Nagy a módszerek tárháza, ha az image építésre vonatkozó terv célkitűzéseit szeretnénk gyakorlatba ültetni. Intézményünkben a diákok teljesítményének növelésére, tudományos, szociális, érzelmi, esztétikai és testi fejlődésük fejlesztésére többek közt a ROSE és az ERASMUS + programokat hívtuk segítségül.
A Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum diákjainak lehetőségük nyílt ERASMUS + programokban részt venni. Ezek az Európai Unió által 2014-2020- as időszakban szervezett oktatási, ifjúsági és sportprogramjai a legsikeresebb és leglátványosabb eredményű kezdeményezések közt voltak.
A 2018-2019 – es tanévben nyolc X. osztályos szakiskolás diákunk három hetes szakmai gyakorlaton vet részt Lengyelországban, Wroclaw-ban. A gyönyörű környezetnek köszönhetően diákjaink a szakmai tapasztalatok mellett rengetek szép emlékkel térhettek haza. Az ott töltött három hét alatt a wroclawi bútorgyár több munkapontján is dolgoztak a diákok, szabadidejükben kirándulásokon és museumlátogatásokon vettek részt. Az Auschwitz-Birkenau-i egykori haláltáborban tett látogatás felejthetetlen tapasztalat volt.
A X. D osztály környezetvédelmi technikus szakos diákjai közül tizenhaton Portugáliában , Liszabonban vettek részst szakmai gyakorlaton. A tökéletes szervezésnek köszönhetően a program minden pillanata valami újat, valami fenomenálisat nyújtott. AZ első héten a diákok a Liszabon-i Kémia Egyetem laboratóriumaiban végeztek kisérleteket. A második és harmadik héten a Dr. Ricardo Jorge Nemzeti Egészségügyi Kutatóközpont laboratóriumában dolgoztak.
A tanulók érdekfeszítő kurzusokon vettek részt, a legmodernebb felszerelésekkel ellátott laboratóriumokban dolgoztak és szakmai fejlődésük szempontjából nagyon hasznos kisérleteket végeztek.
A 2020-2021-es tanévre is van egy megnyert Erasmus project, de még nem tudjuk, hogy a járvány miatti korlátozások mennyire teszik lehetővé a lebonyolítását. A jelenlegi helyzet rányomja a bélyegét a teljes oktatási rendszerre, így ezekre a projektekre is, de szerencsére vannak olyan projektek is, amit online is le lehet bonyolítani. A ROSE (program educational pentru licee – oktatási program líceumok számára) project ezek közé tartozik.
Az iskolánkban futó project címe Felkészülten az érettségire. A projektet a 2018-2019-es tanévben nyújtotta be az intézményümk, ebben a tanévben indult be és három éves lefutásu. A program fő célkitűzése az iskolai jelenlét és az eredmények javítása, az érettségin való részvétel és a sikeresen érettségizők arányának növelése diákok potenciáljának kiaknázásával, a formális és nonformális oktatás minőségre vonatkozó standardok betartásával.
A program a szakmai tanácsadásra, a szakmai, szociális és érzelmi fejlődésre helyezi a hangsúlyt.
A program a három év alatt résztvevők:
- évente 80 diák a IX-XII osztályokból, akiknek a képességi vizsgán vagy az előző tanévben gyenge vagy közepes eredményt értek el román nyelv és irodalomból.(2 tanár)
- évente 80 diák a IX-XII osztályokból, akiknek a képességi vizsgán vagy az előző tanévben gyenge vagy közepes eredményt értek el matematikából (2 tanár)
- évente 60 diák a IX, X, XII osztályokból, kommunikációt, kritikus gondolkodást, szövegértést fejlesztő tevékenységek magyar nyelv és irodalomból (2 tanár)
- 20 diák a XII osztályokból, akik biológiából érettségiznek vagy gyenge az eredményük az előző évben (1 tanár)
- 20 diák a XII osztályokból, akik kémiából érettségiznek vagy gyenge az eredményük az előző évben (1 tanár)
- 60 diák a IX-XII osztályokból(évente 20) pszichopedagógiai és szakmai tanácsadáson az iskolapszichológussal,
- 120 diák a IX-XII osztályokból transzdicliplináris felzárkóztató táborokban, ami minden tanév vlégén tartódik(járványügyi korlátozásoktól függően)
A tevékenységeken kívül a projektben szereplő beruházások: 60 bucăți mobilier individual(bancă+scaun), 3 catedre, 3 bucăți de tablă verde, 3 smart TV, 3 videoproiectori, 3 flipcharturi, o multifunctională, 21 laptopuri, 16 buc camera web pentru videoconferințe și o tablă interactivă.
Az órákat online is meglehet tartan és ezt a tervezett beruházások is segítik, így meggyőződésem, hogy a project sikeres lesz, javítani fogja az érettségi eredményeket és az iskola imagét.